Jak schudnąć 5 kg

31 sierpnia 2019

Wiele pytań i maili, które dostaję, zaczyna się od zdania:

Jak schudnąć 5 kg?

Ale są też osoby, które na liczbę „5” prychną i powiedzą:

Ja chcę wiedzieć jak schudnąć 25 kg!

Odpowiedź na Twoje pytania jest prosta, choć w to możesz nie wierzyć, jeśli stosowałaś już mnóstwo metod i okazały się one bezskuteczne. I jest taka sama, w obu powyższych przypadkach. Wszystko jest jedynie kwestią czasu, cierpliwości, stałości w działaniach i odpowiedniej higieny. Higieny ciała i higieny umysłu.

Więc nie przekonasz się o tym, dopóki sama nie weźmiesz spraw w swoje ręce.

Ciało i umysł

Nadwaga i otyłość mają podłoże

  • metaboliczne (to, co fizyczne)
  • emocjonalne (psychika i to, co dzieje się w planie astralno-mentalnym)

I obie te rzeczy są równie ważne.

„Zahipnotyzuj mnie, żebym schudł 30 kg. Ale nie chcę nic zmieniać. Piję 3 litry coli dziennie i chcę, by tak zostało.”

No, słabo…

„Zahipnotyzuj mnie, żebym schudła 20 kg. Ćwiczę codziennie i jem mało. Ale nie chcę grzebać w swojej głowie.”

Hmm… równie słabo.

Moim celem jest podawanie Ci najprostszej drogi do tego, byś mogła osiągnąć swój cel.

W różnych więc miejscach piszę o tym, co się dzieje z Tobą w kwestiach fizycznych, a co w emocjonalnych, i jak możesz wprowadzać zmiany w jednych i drugich. Słabo to wygląda, gdy zajmujemy się tylko od jednej strony kwestią odchudzania. To się po prostu nie składa w całość.

Nasze emocje, myśli, myślokształty, nieustająco oddziaływują na nasze ciało poprzez neuroprzekaźniki, dokonując w nim zmian. Jeśli emocje nie są fajne, to i ciało nie będzie fajne.

I w drugą stronę.

Nasze zachowania żywieniowe, to, co wprowadzasz do ciała z jedzeniem i piciem, i oddychaniem, ma wpływ na nasze emocje, samopoczucie, motywację, siłę woli. Więc i w drugą stronę działa to w sprzężeniu zwrtonym.

Dlatego trzeba byka chwycić za oba rogi, bo chwytając za jeden narażasz się na to, że Cię ubodzie.

Wiele zależy od czasu

Jeśli wprowadzisz nowe nawyki na miesiąc, możesz schudnąć 5 lub 8 kg w miesiącu.

Jeśli nawyki te staną się Twoim style życia, dojdziesz do wymarzonej wagi (fachowo mówiąć – masy ciała), a skutkiem ubocznym będzie świetne samopoczucie, radość życia, zero deprechy i jasny umysł, który pozwoli Ci w pełni korzystać ze swoich możliwości.

No i wolność!

Jedną z najgorszych rzeczy, które pamiętam z czasów, gdy miałam I stopień Otyłości, było

zniewolenie jedzeniem.

Zniewolenie ciągłym mysleniem o żarciu. To było chodzenie „z kąta w kąt” i do lodówki, i do sklepu, i do cukierni. I nieustanny brak zaspokojenia wewnętrznego wycia głodu. I w takich stanach naprawdę trudno odróżnić głód fizyczny od emocjonalnego.

Głód fizyczny i głód emocjonalny

Obydwa ten zjawiska łączą się ze sobą trwale. Ale głodne emocje to nie tylko to, co sądzi się potocznie: brak miłości, brak ciepła itd. Głodne (czyli powodujące głód) emocje to również: złość, wściekłość, nieakceptacja rzeczywistości, perfekcjonizm, brak poczucia bezpieczeństwa, poczucie, że nie jest się na swoim miejscu itd. Mogłabym ich wymieniać setki.

To nie jest żadna dieta.

Jeśli jesteś uzależniona od stosowania diet, to problem jest gdzie indziej. Jeśli potrzebujesz mieć w życiu trudny cel nie do zrealizowania, bo wtedy masz wrażenie, że coś ze sobą robisz, to wieloletnie stosowanie setek diet spełnia dobrze swoje zadanie.

Ale jeśli czytasz moje artykuły, to chyba nie chodzi Ci o bycie w nieustających dietach, prawda?

Jak schudnąć 5 kg

Wróćmy do tematu. Twoją potrzebą może być 5 kg lub więcej. Zasady są w piewrszej fazie te same.

Jeśli wprowadzisz taką zmianę w sferze kulinarnej, a dodatkowo zajmiesz się swoim stanem emocjonalnym oraz codziennymi zachowaniami, możesz szybko schudnąć 5 kg lub 12, 16, 25 itd.

Mity i niedomówienia

Ciągle pokutuje przez lata nam wtłaczany mit, że na śniadanie mamy jeść płatki, kanapki, naleśniki i tym podobne rzeczy. Po części jesteśmy wierni tradycji, bo przecież od dziecka tak jadłaś. Po części podlegamy nieustannemu praniu mózgu przez reklamy.

Te tym podobne rzeczy to

WĘGLOWODANY SKROBIOWE

Węglowodany skrobiowe – płatki, bulwy, zboża – są trawione do glukozy (cukier prosty). Jest to faktycznie najbardziej biodostępne paliwo dla organizmu, to prawda. Trawione jest najszybciej. Już w ustach czujesz słodki smak i trawisz dzięki enzymom w ślinie, zatem nawet po włożeniu do ust kawałka chleba zaczynasz proces przyjmowania cukru.

Wmówiono nam jednak, że mózg potrzebuje cukru do pracy. To częsty argument cukrolubnych. A to już jest nieprawda.

W czasach pierwotnych, gdy człowiek rzadko znajdował dojrzały owoc, był to dla niego prawdziwy rarytas. Po zjedzeniu takiej bomby cukrowej miał energię, by przez krótki czas szybko biegać i dogonić zwierzę, na które polował. Z tamtych czasów pozostał nam program, że słodkie to doskonały posiłek.

Nie mówiono nam natomiast, że mózg funkcjonuje równie dobrze na ciałach ketonowych. Zatem niska zawartość węglowodanów bardzo nam służy. I jest dla nas naturalna.

Prawda – bezpiecznie jest mieć 100-150 gram węgli przyswajalnych na dobę.

To jest prawda.

(Oczywiście znów pod warunkiem. Pod warunkiem, że nie zamierzasz wejść w ketozę. Dieta ketogeniczna jest zaawansowana i ten artykuł nie dotyczy jej)

Oczywiście, im więcej masz aktywności fizycznej, tym więcej powinno być węglowodanów w Twoim odżywianiu. Ale żeby stosować taki rozkład posiłków, jaki się nam zaleca (5 posiłków dziennie i w każdym węglowodany), trzeba by było codziennie intnsywnie ćwiczyć, chodzić, biegać przez kilka godzin. Albo pracować w kopalni. A nie w biurze itp.

Insulina

Rano, do mniej więcej godziny po wstaniu, wszyscy mamy o 20-30% wyższy poziom kortyzolu. Jest to naturalne. Kortyzol jednak podwyższa insulinę. Insulina zaś jest hormonem, który nie pozwala schudnąć, ponieważ „zamyka” komórki i wydaje rozkaz do mózgu „gromadź i każde pożywienie przetwarzaj w tkankę tłuszczową!”

Jeśli rano zjesz węglowodany, nie pozwalasz opaść insulinie do poziomu, na którym możesz schudnąć.

To prosta droga do insulinooporności, ale to już dalsza historia.

Jedz od rana białko i tłuszcz

Białka i tłuszcze rano, na śniadanie, działają znakomicie.

Obniżają poziom insuliny, a zatem rozpoczynasz proces chudnięcia. Rozjaśniają również umysł, co sprawia, że uczysz się lepiej, pracujesz lepiej, a nawet prowadzisz samochód lepiej.

Jeśli chcesz chudnąć skutecznie i efektywnie, pierwsze dwa posiłki powinny być białkowo tłuszczowe.

Np. jajecznica z całego jaja i 3 żółtek, na tłuszczu, bez chleba. Albo jajka na bekonie. Lub też omlet robiony bez mąki. Sensownym daniem są parówki i do tego sałatka (bez węglowodanów skrobiowych). koktajl z awokado, z mlekiem kokosowym plus ewentualnie pół banana, zwłaszcza na drugi posiłek.

Kolacja – węglowodany

I tutaj, dla cukrolubnych, uczta – na kolację możesz jeść kaszę jaglaną, gryczaną, ryż, chleb żytni na zakwasie, chleb upieczony przez siebie (bez pszennej mąki) itp.

Twój organizm potrzebuje 8-12 godzin, by zamienić rezerwy energetyczne w glikogen, więc węglowodany zjedzone wieczorem utrzymają energię do samego rana, dając Ci siłę na poranny trening. O ile oczywiście ćwiczysz. Taki trening możesz wykonać nawet na czczo i kolacja da Ci tę energię.

Jednocześnie kolacja węglowodanowa, właśnie poprzez stymulację insuliny i tryptofanu, da Ci senność i dobry sen. A ten jest bardzo ważny, by chudnąć.

Jak schudnąć 5 kg , jeśli nie ćwiczę?

Ćwiczenia mają drugorzędne znaczenie. Oczywiście bilans energetyczny ma znaczenie, jeśli jeszcz posiłki, z których każdy ma 2000 kcal. Ale jeśli takie jesz, to znaczy, że nie stosujesz tych zaleceń, które opisuję powyżej. Nikt w miarę normalny, przy tak ułożonych posiłkach, nie byłby w stanie zjeść tak dużo. Musiałby zjeść np.sam tłuszcz, co dałoby biegunkę tłuszczową. A jeśli jadłby mięso w takiej ilości, byłby na cały dzień najedzony.

Zadaniem ćwiczeń natomiast będzie ujędrnienie w momencie, gdy już chudniesz. I w tym są pomocne.

Przestań liczyć kalorie!

Zamiast tego naucz się czytać etykiety oraz naucz się, co to są węglowodany, co to są białka, co to są tłuszcze. Ta wiedza jest bardzo pomocna, gdy podejmujesz codzienne decyzje, by osiągnąć szupłą sylwetkę.

 

hipnotyczne odchudzanie

Komentarze

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *