Potężna moc słowa
Pasta z łososia i lody łososiowe
„Spróbuj nie myśleć o niedźwiedziu polarnym, a wkrótce przekonasz się, że przeklęte zwierzę co chwila przychodzi Ci do głowy.”
Cytat z książki Fiodora Dostojewskiego „Zimowe notatki o wrażeniach z lata”
W połowie lat 80-tych eksperyment na tej podstawie stworzył Deniel Wegner z Uniwersytetu Harvarda.
Ochotnicy umieszczeni w oddzielnym pomieszczeniu mieli zadanie, by myśleć o czym tylko chcą, byleby nie myśleli o polarnym niedźwiedziu. Jaki był rezultat?
Wypieranie = obsesyjne skupianie się na tym, czego chcemy uniknąć
Jennifer Borton i Elizabeth Keysi – Hamilton College w Nowym Yorku przeprowadziły kolejny eksperyment.
Ochotnicy – mieli napisać najbardziej przygnębiające myśli na własny temat.
A następnie połowa grupy miała przez kolejne 11 dni starać się o tym nie myśleć.
Pozostali zaś mieli nie robić nic szczególnego.
Każdy na koniec dnia oceniał nastrój, poziom zestresowania, oraz poczucie własnej wartości.
Co się okazało?
ENERGIA PODĄŻA ZA UWAGĄ
Karmimy to, na czym bardziej się skupiamy.
Jeśli ktoś się skupia na tym, by nie myśleć o swoich słabych stronach, one rosną.
A co jeśli skupiasz się na tym, by nie myśleć o słodyczach? By nie myśleć o papierosach, alkoholu, hazardzie?
Nasze skupienie, skoncentrowanie, ma odzwierciedlenie w słowach, których używamy. Lub też odwrotnie, i tutaj na ten aspekt chcę zwrócić uwagę – to, jakich słów używamy, kieruję naszą uwagę, myśli i emocje, w stronę tego, o czym mówimy i sprawia, że coś, co nie istniało, zaczyna być prawdą.
Moc słowa w twoim życiu
Wydaje nam się, że nasze słowa to reakcja na rzeczywistość i dobierając je po prostu potwierdzamy to, co dookoła nas. Ale co powiesz na to, że twoja rzeczywistość zmienia się zgodnie ze słowami, których używaasz?
Stara
Kiedy słyszymy mężczyznę, który o swojej żonie mówi „stara”, w naszych wewnętrznych reprezentacjach od razu odnajdujemy obraz jakiejś starej zrzędliwej kobiety. A co ma w głowie ten mężczyzna, który to mówi? I czy sądzi, że podsumowuje rzeczywistość, która go dotyczy? A co, jeśli on ją tworzy? Jak silna jest moc słowa, które kierujemy przez wiele dni w stronę jakiejś osoby? Nawet jeśli nie wypowiadamy ich na głos, a tylko mamy je w myślach?
Walka z nadwagą
Powszechnie stosowany termin. I chyba szczególnie chętnie przez marketingowców sprzedających preparaty DO WALKI Z NADWAGĄ. Kiedy wchodzimy w walkę z czymś, stawia to nam ogromny opór. Im bardziej napieramy, tym większy mur czujemy. Akcja budzi reakcję.
Będę obrzydliwie bogaty
Zabawną historię czasem przytaczam mojego znajomego, który przez długi czas mówił, że jak coś tam zrobi, to będzie OBRZYDLIWIE bogaty. Obrzydzenie to nie jest najlepszy stan, by cieszyć się mocą pieniądza, prawda?
Praca Robota Pracolka Pasja
W jaki sposób myślisz o swoim zajęciu, pracy, tym, co zajmuje ci dużą część dnia, tygodnia, miesiącu i roku? Bezsprzecznie jesteś przekonany, że używając dane słowa po prostu określasz rzeczywistość zastaną. A co, gdybyś zrobił eksperyment i zmienił słowo na inne, w swoich myślach i mowie? Sprawdź, co się zadzieje.
Jak nauczyć się tworzyć rzeczywistość słowami?
By rozwinąć swoje umiejętności, a przede wszystkim nabrać odpowiednich nawyków myślowych, przede wszystkim potrzebujesz uważności i koncentracji na tym, co myślisz, co piszesz, co mówisz. W ten sposób będziesz zauważać poszczególne nawyki myślowe, skróty, które bardzo silnie oddziaływują na podświadomość. I możesz to robić samodzielnie. Lub też możesz skorzystać z profesjonalnych szkoleń, które nauczą cię takiej uważności na słowa.
Dlaczego znajomość hipnozy jest tu ważna?
Hipnoza jest znakomitym narzędziem do zastosowania w kontaktach z bliskimi, o czym mówią młode matki, które po szkoleniu u mnie zaczęły pierwszy raz słyszeć, co mówią do swoich dzieci. Ale nie chodzi tylko o narzędzia oferowane na szkoleniu. Chodzi głównie o to, że stosujesz hipnozę, nie znając jej mechanizmów, na każdym kroku. Nawet o tym nie wiedząc. Robisz coś, co przynosi konkretne rezutlaty, często nie takie, jakich chcesz, a nie masz pojęcia, że to Ty to robisz.
0 komentarzy