Neuroplastyczność

28 lutego 2019

Melodyjne – neuroplastyczność mózgu

Jest jak najpiękniejsza muzyka dla uszu. Złaszcza dla kogoś, kto zafascynowany tym, jak działa człowiek, jakie są jego możliwości, czuł przez lata, że wiedza badaczy ludzkiej świadomości  i podświadomości nie nadąża za prawdą.

Przez wiele lat mówiono nam, że człowiek w starszym wieku już nie może się zmieniać. I że mózg „uczy się” tylko do pewnego momentu. Natomiast u wielu osób już nic nie można poradzić na to, że mają określony problem. I dla kogoś, kogo działania jeszcze do niedawna nazywano… szamanizmem, ponieważ oferował przeprogramowanie umysłu nawet w wieku, który już dawno stał się pozaszkolnym.

 

Współczesny naukowy szamanizm

Dziś wiemy więcej i już nie dziwi nas, że tak wiele jest możliwe przy odpowiednim prowadzeniu klienta. Przy pomocy narzędzi mentalnych możemy tworzyć nowe połączeń w mózgu. Potrafimy zarządzać emocjami poprzez wizualizacje i przeprogramowywanie myślenia. Mamy możliwość wprowadzenia szybkiej pomocy w przypadkach takich, jak traumy, zespół stresu pourazowego, fobie czy tzw.zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne (OCD).

Nauka w ostatnich 10-20 latach pozwoliła na odkrycie… odkrycie? Nie! Nie odkrycie, ale na potwierdzenie, że to, co robili przez wieki szamani, a przez ostatnie kilkadziesiąt lat hipnoterapeuci – rzeczywiście ma prawo działać.

I to działać bardzo skutecznie, i że opiera się na wykorzystaniu mechanizmów uczenia się mózgu, które dziś opisano, nazwano, jeszcze nie zbadano w pełni, ale badać zaczęto.

A przecież jeszcze do niedawna zarówno naukowcy, jak i lekarze sądzili, że dorosły mózg nie może się zmieniać. Twierdzili oni, że połączenia mózgowe kształtują się tylko do pewnego wieku.

Dlaczego to jest możliwe? Ano dlatego, że

mózg jest plastyczny i podlega zmianom w każdym wieku.
Potocznie nazywam to uczeniem się. Mózg nieustannie potrafi się uczyć, czy masz 7 lat, 27 czy 70.

Rzecz w tym, że nie każda zmiana i nie każda nauka jest korzystna, stąd bierze się czasem to, co nazywamy zaburzeniami. Bo tak, jak człowiek potrafi w krótkim czasie nauczyć się nowej czynności, tak też potrafi nauczyć się reakcji emocjonalnej. A jeśli jest to człowiek, który nie wie, jak ważna jest higiena umysłu, który nie ma intuicyjnych umiejętności lub też wyuczonych w zarządzaniu swoimi myślami, może się nauczyć wielu nieużytecznych rzeczy, takich jak lęki, fobie, stany obniżonego nastroju. I to się zdarza, a nawet jest dosyć powszechne.

Przedstawiciel handlowy, sprzedawca, menadżer, pracujący w dużym stresie, może mieć po jakimś czasie reakcję lękową na dźwięk swojego telefonu. Właściciel firmy, jeśli nie wie, jak zadbać o siebie, może po jakimś czasie odczuwać lęk przed listami poleconymi. Żona lub partnerka może po kilku latach związku zamknąć się na męża/partnera, ponieważ każda poprzednia próba przynosiła określoną przykrość. Partnerzy w związku mogą z czasem przestać się pragnąć i kochać, ponieważ wielokrotnie w ciągu lat wykonali określone czynności, które skojarzone zostały z nieprzyjemnymi stanami emocjonalnymi i teraz, na samą myśl o sobie, na myśl o powrocie do domu, odczuwają zniechęcenie.

Czy to może być aż tak proste?

Tak. To aż tak proste jest!

W NLP jednym z modeli, za pomocą których można zmieniać takie wyuczone reakcje jak powyższe, za pomoca których można rozłączać takie utworzone połączenia,  jest tzw.kotwiczenie, czyli technika wywodząca się z doświadczeń rosyjskiego neurobiologa Pawłowa nad warunkowaniem psów.

Jeszcze do niedawna uważano, że raz ukształtowany mózg już nie potrafi się zmieniać. Dziś wiadomo, jak oszałamiające są możliwości mózgu w każdym wieku. Wiadomo, że mózg potrafi się zmieniać, naprawiać, reorganizować, uczyć i rozwijać!

Inne na blogu

Komentarze

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *