Czy hipnoza jest bezpieczna

27 września 2021

Czy hipnoza jest bezpieczna

to jedno z pierwszych pytań

gdy ktoś Ci poleca skorzystanie z hipnoterapii lub gdy sam zaczynasz się nad tym zastanawiać.

A zastanawianie się to dobra rzecz, jeśli prowadzi do wyciągnięcia trafnych wniosków. W tym artykule omówię więc to, co jest wazne. Zwłaszcza, że większość wyobrażeń na temat hipnozy pochodzi zo literatury sensacyjnej lub mediów. A niewiele osób wie, że hipnoza i sugestia są obecne w życiu codziennym, na każdym kroku.

Czy hipnoza jest bezpieczna

i czym ona jest

Hipnoza to jednocześnie stan i narzędzie, za pomocą którego możesz osiągnąć wiele ważnych rzeczy.

Stan hipnozy

Jest to fizjologiczny stan umysłu i ciała. Jest określany często stanem głębokiego relaksu, stanem transu hipnotycznego. Stąd często wyobrażenie na temat sesji hipnozy: pacjent leży na kozetce, z zamkniętymi oczami i… „śpi”.

Ale nie do końca to wyobrażenie musi być spełnione.

Hipnoza jako narzędzie

Narzędzie lub inaczej metoda. To sposób, zespół umiejętności, za pomocą których możesz samodzielnie uzyskiwać dostęp do swoich zasobów. Lub jeśli ktoś prowadzi Cię w tym procesie, co nazywane jest heterohipnozą, to ta osoba pozwala Ci na dojście do tego miejsca w głębi siebie.

 

Czy hipnoza to sen?

Otóż nie.

Hipnoza nie jest snem. Nazwa kojarzona jest ze słowem „hypnos” (gr.), które w mitologii greckiej określało boga snu. Stąd wyobrażenia w potocznej świadomości.

Jednakże stan hipnozy definiowany jest często jako

  • Stan prawidłowo funkcjonującego mózgu
  • Trzeci stan świadomości
  • Doświadczanie prawdziwego kontaktu ze sobą
  • Przebudzenie ze snu – tak, dokładnie – to w codziennym życiu jesteśmy tak otoczeni bodźcami i informacjami, że żyjemy w transie, w hipnozie. Kiedy wchodzisz w stan hipnozy przy pomocy doświadczonego hipnoterapeuty – BUDZISZ SIĘ

 

Hipnoza to nie sen.

Już samo wyrażenie „hipnoza”, wprowadzone przez Jamesa Braida ok.1843 r., doprowadziło do nieporozumień, ponieważ stan określany tym słowem nie jest snem (co zresztą J.Braid rozpoznał, badając ten stan, ale nie zmienił już jego nazwy.) (cyt. ze wstępu do „Wielkiej Księgi Hipnozy” Wernera J.Meinholda)

  • W stanie hipnozy nie jest konieczne, by pacjent leżał. Wiele sesji hipnozy odbywa się na siedząco.
  • Nie jest też konieczne, by pacjent miał zamknięte oczy. To zależy od konkretnej osoby. Zazwyczaj łatwiej wizualizować z zamkniętymi oczyma. Wiadomo również, że przy zamknięciu oczu mózg szybciej wchodzi w odmienny stan czyli zmienia częstotliwość. Z zamkniętymi oczyma niektórym osobom łatwiej zsynchronizować pracę obu półkul, co daje nam możliwość korzystania z wiedzy i doświadczeń zgromadzonych na poziomie świadomym i nieświadomym. Ale jest równie wiele osób, i możesz takie znać, które wchodzą w trans hipnotyczny kierując wzrok gdzieś daleko i nie skupiając na niczym konkretnym.
  • Stan hipnozy nie musi być jednoznaczny z relaksem. Owszem, bardzo często przy okazji pracy hipnoterapeutycznej dbamy o to, by klient dodatkowo wypoczął i zrelaksował się głęboko. Są jednak takie rodzaje pracy, przy których klient wręcz będzie po sesji hipnozy miał poczucie, że się napracował. Relaksacja jest tylko jednym z rodzajów hipnozy.

Częstotliwości fal mózgowych

 

Mira Chlebowska

Hipnoterapeuta Neurodietetyk

Czy hipnoza jest bezpieczna

 

Hipnoza to naturalny stan fizjologiczny naszego umysłu.

Każdy człowiek doświadczył hipnozy wielokrotnie w ciągu życia. Dzieje się to spontanicznie, nawet wielokrotnie w ciągu każdego dnia, ponieważ to natura naszego umysłu – nie możemy utrzymywać cały czas tego samego stanu.

Hipnoterapeuta wykorzystuje tę naturalną umiejętność mózgu i człowieka, spełniając wobec niego rolę przewodnika. Prowadzi pacjenta krótszymi i celowymi ścieżkami do osiągnięcia przez niego wyznaczonego efektu.

W trakcie wywiadu pacjent, klient, mówi czego chce. To on wyznacza cel. Miejsce, do którego chce dotrzeć. Hipnoterapeuta natomiast dobiera sposoby hipnotyczne na doprowadzenie pacjenta do tego miejsca.

Jeśli pytasz, czy hipnoza jest bezpieczna , oto odpowiedzi na najczęstsze obawy

W stanie hipnozy twój umysł jest świadomy - twoja uwaga jest skupiona do wewnątrz i masz lepszy kontakt ze sobą, niż w jakimkolwiek innym stanie

Nie śpisz. Jesteś w stanie transu hipnotycznego - pełniej odczuwasz, odzyskujesz dostęp do swoich zasobów, lepiej dostrzegasz, korzystasz z pełni swoich umiejętności

Pamiętasz wszystko, chyba że otrzymasz sugestię o zapomnieniu. Ja daję tutaj nieświadomemu umysłowi pierwszeństwo - "zapomnisz, co ma zostać zapomniane, aby zmiany były najbardziej użyteczne..."

W hipnozie nie można Cię zmusić do powiedzenia czegoś, czego byś nie powiedział w normalnym stanie świadomości. Masz kontrolę nad tym, co powiesz i czy powiesz.

Przyjmujesz skutecznie sugestie, ale tylko te, które są zgodne z Twoim wartościami i systemem wewnętrznego zarządzania

Wyjdziesz z transu NA PEWNO - jedno z pytań, to "a co jak nie wyjdę". Wyjdziesz. Może się zdarzyć tak, że spontanicznie zaśniesz i obudzisz się po drzemce wyjątkowo wypoczęty. Ale z transu hipnotycznego wyjdziesz.

A co jeśli będę niepodatny? - więcej odpowiedzi w artykule Podatność na hipnozę

Czy wiesz, że Zygmun Freud stosował hipnozę, jako technikę terapeutyczną? Używał jej w początkowym etapie swojej pracy. Gdy rozwinął już koncepcję psychoanalityczną, zaczął twierdzić na jakiś czas, że niemożliwe jest połączenie hipnozy z psychoanalizą. Później jednak dostrzegł, że jedno z kluczowych zagadnień psychoanalizy, jakim jest przeniesienie, zachodzi właśnie w stanie hipnozy. Ponownie docenił hipnozę. Dziś wiemy, że zjawisko hipnozy jest wszechobecne. Występuje w skutecznym uczeniu się, w kodowaniu umysłu dziecka, w nawiązywaniu głębokich relacji, w pracy nad sobą samym.

Mira Chlebowska

Hipnoterapeuta Neurocoach

 Czy hipnoza jest bezpieczna

czyli rzecz o hipnotyzerze, bo tu zawiera się ostatecznie odpowiedź świadomości najbliższej ciału. Ale i o tym, co masz w sobie, bo tu jest najważniejsza odpowiedź.

Hipnoza jako narzędzie i zjawisko jest bezpieczna

Warunek – hipnoza musi być w ręku odpowiedniej osoby. Warunek nadrzędny: „co masz w sobie, to manifestuje się na zewnątrz”

Jak na dole, tak na górze

Co w środku, to na zewnątrz

Starożytne prawa wszechświata.

Ale wróćmy najpierw do osoby hipnoterapety.

Jeśli jest przeszkolony, a co wazniejsze – posiada określone cechy i intencje, hipnoza jest dla Ciebie. Nie tylko jest bezpieczna. Po prostu ta osoba jest dla Ciebie, tak hipnoza jest dla Ciebie.

Podstawowa zasada hipnozy brzmi „Nigdy nie szkodzić” Poniżej przedstawiam moje osobiste przemyślenia i doświadczenia z kilkunastu lat pracy w gabinecie i szkoleń dla osób kształcących się w zawodzie hipnoterapeuty, terapeuty i coacha:

  • Osobiste uwarunkowania hipnoterapeuty są istotne – hipnoterapeuta dba o swój własny stan.
  • Hipnoterapeuta nieustannie się rozwija, pracuje nad sobą – szkoli się, czyta, medytuje, potrafi się wyciszać, dba o swoje BHP. Robi jedną lub wiele z tych rzeczy.
  • Dobry hipnoterapeuta dba o wewnętrzną równowagę. To nie znaczy, że w jego życiu nie zdarzyły się lub nie zdarzają dramaty lub zawirowania. Jest tylko człowiekiem. Ale to sposób, w jaki sobie radzi, daje informację o jego umiejętnościach.
  • Jego cechy pożądane: cierpliwość, spokój, umiejętność nawiązania dobrej relacji z pacjentem, samoakceptacja, wewnętrzna pewność, uznawanie indywidualności pacjenta, otwarta czakra serca = cała uwaga skupiona na pacjencie, wiara w możliwości pacjenta.
  • Hipnoterapeuta jednak nie jest dominujący ani despotyczny. Pacjent podczas sesji z dobrym hipnoterapeutą czuje szacunek i akceptację, poczucie bezpieczeństwa i zaufanie. I zaczyna ufać, że zmiana zależy od niego, a nie od magii czy niezwykłych umiejętności hipnoterapeuty.

Dwa są rodzaje dobrych hipnoterapeutów:

 

Hipnoterapeuta rzemieślnik – doskonały warsztat, trzymanie się procedur, podążanie standaryzowanymi ścieżkami.

Hipnoterapeuta artysta – otwarty umysł i serce, ciekawość drugiego człowieka, akceptacja i otwarcie na to, że każdy proces terapeutyczny jest nowy.

Obaj mają swoje miejsce we wszechświecie

Są na miejscu. Stanowią o kompletności pola energii.

Hipnotyzer artysta

Taki, jak Milton H.Erickson, hipnoterapeuta wszechczasów, jak mówią o nim specjaliści i jego uczniowe. Człowiek, który w sposób rewolucyjny na swoje czasy, wierzył w moc podświadomości i w możliwości człowieka, który może zrobić to, co prawie niemożliwe.

Dlatego ja określam Ericksona mianem

hipnoterapeuta kwantowy

Jego idee wyprzedziły naszą dzisiejszą wiedzę o kilkadziesiąt lat.

Dla każdego z moich pacjentów piszę psychologię od nowa

Milton H.Erickson

Hipnotyzer i hipnoterapeuta

Inne na blogu

Komentarze

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *