Jak poprawić pamięć

2 lutego 2019

W wielu czasopismach możemy odnaleźć artykuły na temat tego, jak dbać o swoją pamięć, co jeść, czego nie jeść, jak ćwiczyć mózg, by do późnego wieku zachować sprawny umysł.

Choroby degeneracyjne mózgu stanowią jedną z najbardziej przerażających dla ludzi młodych perspektyw na starość.

Badania nad mózgiem, dzięki rozwojowi komputerów i metod obrazowania mózgu, jasno wskazują, że jednym ze sposobów na zachowanie młodości mózgu jest…

Krzyżówka?

Nie!

Oglądanie 1 z 10?

Nie!

Cóż więc takiego?

Chodzenie!

Tak, tak! To zaskakujące dla wielu odkrycie. Okazuje się, że podczas chodzenia rozwijają się nowe połączenia w mózgu i warto zadbać, by spacery odbywały się w warunkach naturalnych, a jeśli przy okazji uda się nam pochodzić boso, to wpłynie jeszcze lepiej na nasze zdrowie i tzw.uziemienie.

Gubisz proste nazwiska?

Masz tytuł na końcu języka?

Zapominasz gdzie są klucze?

Zamiast dopatrywać się demencji, sprawdź

ile dziś wypiłeś wody

Czy wiesz, jak wiele osób jest permanentnie odwodnionych, gdyż szklanka wody na dobę to ich norma?

A rozmowę o nawodnieniu możemy zaczynać od…

1,5 litra wody na dobę

Jednym z zaleceń przed sesją hipnoterapii, które słyszy każdy mój klient, jest wypicie dzień przed sesją, a i w dniu sesji, jeśli godzina spotkania jest popołudniowa, 1,5 litra wody z odrobiną soli dobrej jakości (soli, która zawiera oprócz NaCl również kilkadziesiąt innych minerałów).

Mózg to jeden z najbardziej spragnionych wody organów naszego ciała. Funkcjonuje prawidłowo pod warunkiem odpowiedniego nawodnienia. Obrazowo można to przedstawić w ten sposób: odwodniony mózg jest jak wysuszony orzech włoski. Staje się ściśnięty, mniej elastyczny, mniej neuroplastyczny. W praktyce objawia się to między innymi zachwianiem równowagi emocjonalnej – człowiek ma problem z odpowiednią interpretacją informacji dostarczanych przez zmysły i własnych emocji.

Przykład:

  • Z powodu odwodnienia ktoś wpada w złość z błahego powodu, choć wystarczyłoby, by wypił dwie szklankik wody.
  • U kolejnej osoby pojawiają się kilka razy dziennie stany lękowe, a wystarczyłoby nawodnić mózg.
  • Kolejna osoba – odczuwa permanentny stres – nie ma pojęcia, że jej mózg jest długotrwale odwodniony.

No i oczywiście – kwestia pamięci

Do prawidłowego działania mózgu na tym polu również potrzebna jest jego doskonała kondycja, a ta zależy od wody. Już nie tylko jej jakości, co również ważne, ale w przypadku współczesnego człowieka – jej ilości.

A czy może być sok?

Niestety nie. Kiedy zalecam wodę, mam na myśli wodę. Zarówno soki, jak i kawa, herbata, zioła działają odwadniająco, ponieważ są traktowane w naszym żołądku, bardziej lub mniej, ale jednak, jako posiłek. W związku z tym wydzielane są kwasy żołądkowe i następuje proces trawienia, do którego potrzebne jest uruchomienie całej fabryki chemicznej naszego ciała. Na trawienie wydatkujemy odpowiednią ilość naszych zapasów mikroelementów, jak również zapasy wody w organizmie.

Inne na blogu

Komentarze

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *