EMDR

4 listopada 2022

EMDR wspiera postawę świadomą i otwartą

 

Nie kreauje się w tej metodzie nowych zachowan i nie wspiera ta metoda budowania zachowań. Za to jest to niezwykle szybko i skuteczna metoda na uwolnienie emocji powodujących jakikolwiek dyskomfort.

Umysł to system informacji gromadzonych w każdym momencie życia. Włączane są tu wspomnienia, doświadczenia, a dzięki temu możemy podejmować odpowiednie działania.

Ale są też takie doświadczenia, które są zbyt duże, niezrozumiałe, niepojęte – to są traumy.

Nasz umysł wtedy nie może ich zasymilować, jest mu trudno. Wtedy umysł musi tworzyć obejścia traumy, ale nie będzie mógł tego zrobić. Efektem jest wtedy zaburzenie regulacji zachowań.

Więc problemy emocjonalne mogą być efektem niemożności przetworzenia informacji przez umysł.

Twórczynią, oficjalnie, jest Francine Shapiro (1948-2019). Była nauczycielką języka angielskiego i pewnego dnia zachorowała na raka. Rak został wyleczony, ale od tego czasu miała nieustające myśli lękowe, że choroba wróci. Dlatego uczestniczyła w wielu treningach, warsztatach, poszukując metody, by uniknąć ponownego zachorowania.

I któregoś dnia 1987 roku, idąc w parku, zastosowała pewien sposób zachowania. Zachowania oczu.

Zaczęła szybko poruszać oczyma na boki, bardzo szybko, w momencie, gdy pojawiały się czarne myśli. I zauważyła, że w tym momencie jej emocje się zmieniły. Nastrój się poprawił.

Wykonała eksperymenty ze studentami – wynik – myśli traciły na znaczeniu, znikały nieprzyjemne, znikały lęki.

Opracowano solidne protokoły. Dziś mamy ponad 300 badań tej metody.

Francine zastosowała tę metodę w 1987 roku. Oficjalnie jest odkrywcą. Choć każdy, kto uczył się NLP, wie, że ruchy gałek ocznych wykorzystywane są do zmiany emocjonalnej już od lat 70-tych XX-ego wieku. Nie była to więc rzecz nowa w chwili, gdy Francine Shapire zaczęła to stosować i badać. Jednak to dzięki niej wykonano rzetelne badania działania tej metody.

Dziś stosowana jest zarówno w pracy z dziećmi, nastolatkami, jak i dorosłymi osobami.

 

Historia EMDR

W czym pomaga EMDR?

W 2018 roku opublikowano, że jest to technika uznawana przez National Institute for Health and Clinical Excellence oraz Światową Organizację zdrowia, w wychodzeniu z PTSD, różnego typu traum, z zapętlonych myśli lękowych i wielu innych emocjonalnych przypadłości.

EMDR ma dobrze udokomentowaną efektywność w terapiach traumy i stresu pourazowy i jest rekomendowaną metodą. Jest równie skuteczna, jak terapia metodą przedłużanej ekspozycji.

Do dziś zaskakujące jest dla pacjentów, klientów, a czasem i terapeutów, to, że EMDR działa tak szybko.

Wszelkie fobie, napady paniki, zaburzenia kompulsywno obsesyjne i zaburzenia nastroju doskonale może „uleczyć” poprzez EMDR.

 

STYMULACJA BILATERALNA

To jest tajemnica skuteczności tej metody. Terapeuta przesuwa rękę przed oczyma pacjenta. Pacjent natomiast, bez poruszania głową, wodzi oczyma za palcem. Klient ma utrzymywać uwagę na ruchu, ale także na doznaniach wewnętrznych związanych ze wspomnieniem lub obecnym stanem emocjonalnym, który jest nieprzyjemny.

Możemy zatem pracować z przeszłością, z teraźniejszością, jak i przyszłością.

STYMULACJA BILATERALNA

  • obniżenie i zniwelowanie nieprzyjemnych uczuć
  • uelastycznienie uwagi
  • poprawa pamięci epizodycznej
  • poprawia się komunikacji między półkulami – synchronizacja półkul pomaga w „porozumieniu” świadomego i nieświadomego, a to zbliża nas do równowagi i zdrowia psychicznego
  • zwiększa się objętość istoty szarej i hipokampa
  • zwiększa się aktywność lewego płata czołowego, a także przedniej części zakrętu obręczy – a mówią językiem zrozumiałym, oznacza to, że treści, które były ukryte w podświadomości i wywierały automatyczny niemal wpływ na reakcje człowieka, zostają udostępnione świadomości w taki sposób, by mogła sobie ona z nimi poradzić.

EMDR kojarzy się na poziomie neurobiologicznym z fazą szybkich ruchów gałek ocznych. Podczas snu następuje uporządkowanie pamięci dnia codziennego. To, co było trudne, co nie miało rozwiązania, podczas snu jest porządkowane przez nieświadomy umysł. To stąd zjawisko, że czasem wstajemy rano i coś, co było nie do rozwiązania, okazuje się być proste.

W trakcie tego procesu kienci skupiając się na obrazie, który wywołuje niepożądaną emocję i dyskomfort powiązany z danym obrazem, wykonują około 25 ruchów gałkami ocznymi. Wodzą w tym czasie oczyma po linii tworządej zawieszony w przestrzeni znak nieskończoności.

Raz wykonują ruchy w jednym kierunku, raz w drugim. Jeśli w trakcie tego ruchu oczy na moment się „zawieszą”, przeskoczą niejako na tej linii w kształcie znaku nieskończoności, warto to miejsce kilka razy „poprawić” wzrokiem w jedną i drugą stronę. Trochę tak, jakby wygładzało się jakiś supełek w tym miejscu.

Inne na blogu

Komentarze

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *