Po co zbierać zioła

13 kwietnia 2019

Jeszcze chłodno, ale zioła już zaczynają bujnie witać wiosnę.
Te, które wyrastają teraz, sa, pod pewnymi względami, najwartosciowsze.
Długo czekały na to, by pojawić się nad ziemią. Niosą w sobie bogactwo składników odżywczych i zdrowotnych.

Po co zbierać zioła?

Wartość odżywcza

Mają wysoką wartość odżwyczą. Od pewnego czasu w dietetyce uzywa sie tego terminu. Nie mówi sie już niemal o wartości kalorycznej, gdyż ta nie świadczy niemal o niczym. Nawet liczenie kalorii, jak już wiadomo, nie ma sensu przy odchudzaniu lub przy chęci przybrania na wadze.
Dziś wiadomo, że organizm potrzebuje rozpaczliwie składników mineralnych i witamin. A w uprawianych roślinach jest ich wielokrotnie mniej, niż choćby na początku tego wieku. Z roku na rok maleje ich ilość w warzywach i owocach.
Skąd więc brać bogactwo, którego potrzebuje nasz organizm?

Zioła – dziko rosnące jedzenie

Rośliny dziko rosnące, z dala od pryskanych przez rolników upraw, to dziś prawdziwy skarb.
Powiesz, że nie znasz się na ziołach? Hmm… no tak. Wymaga to nieco wysiłku, by się z tym zapoznać.
I jeśli się wahasz lub ociągasz z tym, obyś się nie spóźnił.
Czy wiesz, że nie wydaje się już obecnie rzetelnych podręczników fitoterapii?
Spiesz do antykwariatu, sprawdzaj na aukcjach internetowych.
Niedługo książki ojca Klimuszko, profesora Ożarowskiego i innych specjalistów z najwyżej fitoterapeutycznej półki, będą jak białe kruki. Oficjalnie będą docierać do Ciebie coraz częściej informacje o kolejnych „zakazanych” ziołach. I za 5-10 lat nikt już nie będzie pamiętać, że szałwię kiedyś stosowano doustnie (dziś już nie wolno), że wrotycz doskonale wpływał na zdrowie (dziś zakazany).

Po co zbierać zioła i czy każdy może to robić

Powiesz, ze to zbędny wysiłek? Że przecież możesz kupić wszystko. I że nie masz czasu „łazić po chaszczach”, jak jakaś szeptunka czy wiedźma dawniej na wsi. A poza tym, kiedy będziesz czegoś potrzebować, kupisz to po prostu w aptece.

Bad news

Obecnie zioła sprzedawane w aptekach (i prawdopodobnie sklepach ze zdrową żywnoscią również, bo jeśli coś jest pakowane w torebkach foliowych, to było gdzieś konfekcjonowane, a zatem podlegało określonym przepisom), aby trafić do sprzedaży, muszą być higienizowane.
Są zatem przepuszczane przez mikrofale, przez niektóre częstotliwości ultradźwięków, naświetlane ultrafioletem, przepuszczane nad wrzącym alkoholem. Takie zabiegi mają, wg definicji, zlikwidować aktywność biologiczną – dokładnie taki jest cel.

Czy już wiesz, po co zbierać zioła?

Myślimy sobie, że to dobrze, bo nie będą nam robaczki wyłazić z ziół. No nie będą. Po takich zabiegach na pewno nie będą.
Ale też zabiegi te uszkadzają w ziołach czynne metabolity. Usuwają częściowo lub całkowicie ich lecznicze właściwości. Doprowadzają do zniszczenia związków dających rezultaty w leczeniu.
Zatem jeśli chcesz naprawdę poznać moc ziół, zbierz je samodzielnie.
Inne artykuły znajdziesz w blogu TUTAJ
© Mira Chlebowska, Hipnoza Poznań, Szkolenia Coaching Mirosława Kopta-Chlebowska, 2019, 6,9,19, 0;

Inne na blogu

Komentarze

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *