Nagietek lekarski – Calendula officinalis Linne
Jak zbierać ziele nagietka?
Do celów terapeutycznych i kosmetycznych możemy zbierać:
- płatki
- całe kwiaty
- kwiaty z częścią łodyg i liści
Decyzja zależy od tego, jak będziemy suszyć. Całe płatki możemy suszyć rozłożone w cieniu, przewiewnym miejscu, na papierze lub bawełnianej ściereczce. Wyschną szybko i w prawidłowy sposób.
Jeśli zbieramy całe kwiaty lub łącznie z częścią łodygi, lepiej będzie ususzyć je w suszarni (ja używam suszarki do grzybów czy owoców) i wtedy temperatura suszenia nie może przekroczyć 40 stopni Celsjusza.
Nagietek w roli terapeuty
Nagietek – bardzo skuteczny w działaniu
Maść nagietkowa
- gojąco
- działa przeciwzapalnie
- działa ochronnie i regenerująco na wszystkie błony śluzowe
- pobudza ziarninowanie i naskórnikowanie – co to oznacza? – że leczy rany, przyspiesza gojenie, zapobiega bliznom
- hamuje rozwój bakterii i grzybów – a zatem choroby skórne, pryszcze, grzybica, to te sytuacje, w których może nam pomóc maść nagietkowa
- niszczy pierwotniaki
- ściągająco
- moczopędnie
- napotnie
- odtruwające
- ma właściwości antyoksydacyjne
Intrakt nagietkowy
100 gram świeżego ziela nagietka, wraz z kwiatami, należy rozdrobnić. Następnie zalać gorącym alkoholem 40% w ilości 300 g (wódka).
Po 14 dniach przefiltrować.
Po podaniu dosutnym nagietek wykazuje działanie ochronne na błony śluzowe przełyku, żołądka i jelit. Najbardziej jednak uchwytne są jego właściwości wywoływania miesiączki. Ułatiwa on pojawienie się miesiączki i czyni ją mniej bolesną wskutek działania rozkurczowego, zławszcza gdy towarzyszy jej anemia lub depresja nerwowa.
(Prof.Aleksander Ożarowski)
Napar z ziela i kwiatów nagietka
(2 łyżki czubate na 2 szklanki wrzątku)można stosować zewnętrznie:
- do przemywania skóry,
- okłady na rany,
- okłady na oparzenia,
- okłady na odleżyny,
- smarować przy wypryskach i zmianach trądzikowych,
- przy stanach zapalnych oczu,
- owrzodzenia,
- stany zapalne narządów płciowych,
- lewatywy przy zapaleniu odbytu (mocny napar z 4 łyżek na 1 szklankę wody).
Ale czy zewnętrznie stosować tylko napar?
Najważniejsze związki czynne nie będą działać w wyciągu wodnym, naparze, przy stosowaniu zewnętrznym. Dlatego do przemywania skóry, wrzodów, stłuczeń, owrzodzeń żylakowych, w ranach pooperacyjnych, odmrożeniach, oparzeniach, wysypkach i innych lepiej sprawdzają się wyciągi alkoholowe (intrakt) lub olejowe.
Czy wiesz, że…
„Ostatnie badania dostarczyły dowodów na istnienie działania immunopobudzającego, zwiększającego ogólną odproność i zdolność przeciwstawienia się inwazji mikroorganizmów chorobotwórczych (…)”
Napar wewnętrznie:
- Doustnie zażywać 100-150 ml naparu przy nieżytach żołądka i jelit,
- jako środek czyszczący krew,
- napar na mleku z miodem polecam przy przeziębieniu, kaszlu, grypie oraz innych chorobach zakaźnych objawiających się jak grypa.
Napar do płukania jamy ustnej
Mocny – 4 łyżki ziela na szklankę wody
- bóle gardła,
- afty,
- nadżerki,
- zapalenie dziąseł,
- można napar wkroplić do nosa przy katarze i zakażeniach wirusowych – stosować razem z solą fizjologiczną.
Napar w roztworze soli fizjologicznej można również stosować jako okłady:
- na odleżyny,
- do lewatyw,
- na oparzenia,
- na rany,
- na owrzodzenia żylakowate.
Olej nagietkowy
1-2 garście świeżych kwiatów zalać olejem roślinnym, tak, aby były przykryte. Postawić na parze na 1-2 godziny przez 2-3 dni, aż płatki kwiatów staną się kruche, a olej będzie żółtopomarańczowy. Przecedzić, wycisnąć kwiaty. Przelać do małych butelek i przechowywać w lodówce. Zewnętrzne stosować na skórę i błony śluzowe, jako środek przeciwzapalny i gojący rany, oparzenia termiczne i słoneczne. Jeśli chcemy zrobić maść, zgodnie z zaleceniem prof.Ożarowskiego, możemy zmieszać olej z Dermosanem lub Tormentiolem.
Ocet nagietkowy
Na trądzik, swędzenie skóry, zapalenie skóry.
Świeże ziele z kwiatami – na 100 gram dodać 25 ml spirytusu i 135 ml octu 10-procentowego. Wymiesza i zostawić na 10 dni, codziennie wstrząsać. Przecedzić. Smarować brodawki, stany zapalne, zmiany trądzikowe.
Ważna właściwość nagietka
Wątroba to nasz bardzo ważny organ. Dlatego nagietek jest dla nas również tutaj bardzo cenny. Pobudza czynności wątroby i zwiększa ilość wytwarzanej żółci. Podnosi nieznacznie ilość wydalanego moczu i potu, co sprawia, że wspomaga oczyszczanie z toksyn, zbędnych produktów przemiany materii.
Jak zażywać napar wg dr Różańskiego
- W grypie, przeziębieniu, anginie, chorobach skórnych – przez 1 miesiąc spożywam 5 ml z 1-2 łyżkami miodu.
- zewnetrznie – trądzik, wypryski, przebarwienia, liszaj
- wewnętrznie – zaparcia, kurcze żołądkowe, skrofulorioza, skąpe miesiączki, nowotwory, obrzmienia wątroby.
Można przy przeziębieniu dodawać do soku malinowego.
A co jeśli nie mamy świeżego ziela, bo jest poza sezonem?
Czy może być nagietek suszony?
Nagietek kwitnie w naszym rejonie od maja do września, a zdarza się, że nawet do listopada. A że jest z reguły rośliną bujnie porastającą miejsce, gdzie się rozsiał, z pewnością znajdziesz kogoś z rodziny albo w sąsiedztwie, kto zgodzi się użyczyć Ci tej rośliny. A jeśli w zamian za to zrobisz dla tej osoby maść albo nalewkę, to na pewno będzie uradowana.
Jeśli jednak nie posiadasz żywego ziela, możesz zrobić niektóre specyfiki z rośliny suchej.
Skąd ją jednak wziąć?
Już kiedyś pisałam o tym, że w związku z europejskimi zarządzeniami dotyczącymi ziół, należy przyjąć, że wszystkie te, które możemy kupić fabrycznie pakowane, w aptekach lub nawet w sklepach ze zdrową żywnością itp., są napromieniowywane, naświetlane, traktowane różnymi metodami, których zadaniem jest, jak to piszą w aktach decyzyjnych, „zniszczyć aktywność biologiczną”. A to oznacza, że takie zioła albo nie mają żadnych właściwości leczniczych, albo znacznie słabsze.
Najlepiej więc samodzielnie ususzyć ziele lub też kupić je od zaufanego zielarza. Znajdziesz ich trochę u nas, w Polsce. Jeśli będziesz mieć z tym problem, napisz do mnie sms albo mail. Podam Ci namiary na zielarza, od którego ja kupuję to, czego sama nie zebrałam.
Intrakt z suszonego ziela działa słabiej, ale jeśli nie ma innego wyjścia, to cóż.
Za to napar przyda się w wielu sytuacjach.
Przeciwwskazania:
Wg znamienitych lekarzy fitoterapeutów nie ma działań niepożądanych przy stosowaniu zalecanych dawek. Prof.Ożarowski zaleca jedynie, by w przypadku choroby nowotworowej skonsultować stosowanie nagietka z lekarzem prowadzącym.
0 komentarzy